Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Пропонуємо переглянути тематичну онлайн-лекцію "Європейська соціальна хартія і її значення для України" на YouTube-каналі Конституційного Суду України за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=ZzSOKQ9wXg0
Участь у заході взяли судді Конституційного Суду України Віктор Городовенко та Галина Юровська, судді, адвокати, представники Національної школи суддів України, викладачі, студенти, аспіранти закладів вищої освіти.
Основною доповідачкою виступила Алла Федорова, членкиня Європейського комітету з соціальних прав, доцентка кафедри порівняльного і європейського права ННІМВ КНУ ім. Т. Шевченка, дослідниця MSCA4Ukraine юридичного факультету Університету Палацького.
Алла Федорова розповіла слухачам про історію розробки Європейської соціальної хартії (Хартія), ознайомила зі змістом цього важливого міжнародного документа Ради Європи, який гарантує соціальні й економічні права людини.
Доповідачка зазначила, що Європейська конвенція про захист прав людини та основоположних свобод 1950 року і Європейська соціальна хартія (1961 року та переглянута 1996 року) становлять основу європейської системи захисту прав людини. У Хартії втілено 31 право, як-от: право на працю, справедливі умови праці, гідне ставлення на роботі, соціальне забезпечення, охорону здоров’я, материнства, право на освіту та житло тощо. Акцентовано на важливості захисту вразливих осіб: людей літнього віку та з інвалідністю, дітей та мігрантів.
За словами доповідачки, дотримання виконання зобов’язань за Хартією контролює Європейський комітет з соціальних прав (ЄКСП). Він здійснює моніторинг за дотриманням державами-членами Ради Європи Хартії згідно з такими процедурами: звітування (через національні звіти, підготовлені державами-учасниками); колективного оскарження (через колективні скарги); аd hoc процедурою та процедурою розгляду нератифікованих положень. Цей Комітет дає правову оцінку та ухвалює "висновки" на основі національних доповідей та "рішення" за колективними скаргами. У висновках ЄКСП визначено важливі аспекти, які потребують подальшої уваги та коригування для досягнення повної відповідності стандартам Хартії. У цьому контексті доповідачка поінформувала, що тематика таких скарг різноманітна, однак домінують скарги, пов’язані із трудовими правами.
Алла Федорова підкреслила, що Україна у 2006 році ратифікувала Європейську соціальну хартію (переглянуту). На сьогодні Україна із 98 пунктів Хартії приєдналася до 76. Протокол про систему колективного оскарження Україна не ратифікувала.
Вона акцентувала на судовій практиці застосування Хартії (переглянутої) в Україні. Зосередила увагу на основних проблемах її імплементації, із-поміж яких назвала: недостатній рівень загальної обізнаності з Хартією, невелику кількість тренінгових програм; недостатність перекладу рекомендацій, висновків, рішень Європейського комітету з соціальних прав українською мовою; недостатність аналізу висновків і рекомендацій ЄКСП та необхідність розроблення законодавчих змін для приведення національного законодавства у відповідність до вимог Хартії тощо.
Виокремлено було групи справ, у яких частіше українськими суддями застосовувалися норми Хартії, зокрема, у справах зі спорів щодо призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат, пенсійного забезпечення осіб, які проживають за кордоном, призначення пенсії за віком та перерахунку пенсії військовослужбовцям, у справах зі спорів, пов’язаних із соціальним захистом внутрішньо переміщених осіб тощо.
На завершення Алла Федорова наголосила, що Хартія (переглянута) є ключовим договором системи захисту соціальних прав людини в Європі, учасницею якого Україна є більше 15 років. На її переконання, ситуація з виконанням Україною зобов’язань за Хартією потребує ретельного аналізу та розроблення законодавчих пропозицій, включення відповідних положень до проєктів Трудового кодексу України та Соціального кодексу України. Вона також підкреслила, що застосування Хартії та практики Європейського комітету з соціальних прав суддями та адвокатами позитивно впливатиме на належну імплементацію Хартії та допомагатиме процесу адаптації законодавства України до acquis ЄС.
Більше публікацій про практику Європейського комітету з соціальних прав і Європейську соціальну хартію українською мовою та рекомендації для України можна знайти за посиланням: https://cutt.ly/drlJX2MD