8-10 травня 2025 року в місті Єреван (Вірменія) відбулися піврічні збори Європейської асоціації суддів (EAJ) - Регіональної групи Міжнародної асоціації суддів (IAJ).
У заході взяли участь представники 34 національних асоціацій суддів Європи, включно з делегацією Асоціації суддів України.
Участь у засіданнях взяли представники EAJ та IAJ, зокрема:
- Президент IAJ - Джуро Сесса,
- Перший віцепрезидент і президент Групи IBA - Вальтер Бароне,
- Почесний президент IAJ - Гері Рейснер,
- Президент EAJ та віцепрезидент IAJ - Мікаель Шьоберг,
- Віцепрезиденти IAJ - Сабіне Матеїка та Роланд Кемпфле,
- Генеральний секретар IAJ - Джакомо Оберто,
- Заступник Генерального секретаря IAJ - Рафаеле Гаргьюло.
Конференція: Justice for Judges – Safeguarding Judicial Independence
Захід розпочався з міжнародної конференції, присвяченої актуальним загрозам для судової влади в Європі.
Разом з Європейськими колегами обговорили теми:
- політичний тиск на суддів,
- фінансова залежність судової системи,
- посилення ролі професійних об’єднань у захисті інституційної незалежності суддів.
Висвітлення проблематики від української делегації: гарантії винагороди судді як основа незалежності
На аналітичний запит EAJ Асоціацією суддів України було підготовлено змістовну письмову відповідь, в якій розкрито ряд важливих питань:
- конституційні та законодавчі гарантії суддівської винагороди в Україні;
- проблематику щорічного встановлення заниженого розміру прожиткового мінімуму в Законі України про державний бюджет, що застосовується до розрахунку винагороди суддів;
- усталені правові позиції Верховного Суду щодо недопустимості звуження гарантій матеріального забезпечення суддів поза межами спеціального закону;
- аналіз рішень Конституційного Суду України, які підкреслюють, що рівень винагороди є елементом незалежності і не може знижуватись іншими нормативними актами.
Також було звернуто увагу на обмеженість участі судової влади у формуванні державного бюджету, потребу в законодавчій передбачуваності та єдності підходів до оплати праці суддів усіх інстанцій.
Чотири резолюції EAJ: реакція на виклики в країнах Європи
У межах зібрання EAJ одноголосно ухвалила чотири резолюції на захист судової незалежності:
- Італія - засуджено запропоновані конституційні зміни, зокрема запровадження жеребкування при формуванні Вищої ради судочинства, її поділ на окремі органи та вилучення дисциплінарних повноважень.
- Чехія - різко розкритиковано закон, що зменшує суддівську винагороду на 2025 рік шляхом зміни механізму індексації, попри вето президента та відхилення Сенатом.
- Угорщина – висловлено глибоку стурбованість через публічні атаки на суддів, дискримінаційні норми щодо продовження повноважень після 65 років та нові законодавчі ініціативи без участі судової спільноти.
- Греція – звернуто увагу на використання дисциплінарних процедур як інструменту тиску на суддів, зокрема через запропоновані процесуальні зміни та публічні звинувачення.
Участь України у піврічному з’їзді EAJ стала важливою платформою для представлення національного досвіду, обговорення актуальних загроз незалежності судової влади та солідарної підтримки європейської суддівської спільноти.
Делегацією було проведено комунікацію на рівні всіх делегацій, присутніх на з’їзді, з метою обговорення проблематики недотримання гарантій суддівської незалежності, що дало змогу привернути широку міжнародну увагу до актуальних викликів у цій сфері.
Детальне висвітлення даної проблематики є підґрунтям для подальшої системної роботи щодо забезпечення реальних гарантій незалежності суддів, яка здійснюватиметься Асоціацією суддів України у рамках підготовки до наступного Всесвітнього з’їзду суддів.

Джерело фото: https://www.uajudges.org/
Вебсайт Асоціації суддів України